Jäta menüü vahele

Kontorigalerii

Alisa Vasina ja Maria Marmori näitused

Galeriide ööl 25. augustil 2023 avame kell 18 Alisa Vasina ja Maria Marmori näitused.

16.08.2023

Aparaaditehase suvelõpu-festivalil toimuva juba kümnenda Galeriide öö raames on taaskord saginat ka Kastani tänava äärse maja II korrusel. Koridori seintel avab Alisa Vasina oma illustratsiooni ja moekunsti ühendava näituse ning Redwalli kontoris näeb verinoore Maria Marmori näitust, mis kokku pandud otsingutest nii illustratiivsemas digimaalis kui mõtlikumas pärismaalis. Allpool tutvustavad kunstnikud endid lühidalt ise.

Alisa Vasina „Kunst on moes“

Kunstnik Alisa Vasina avab oma loomingu telgitagused, kus kunst on viidud traditsioonilistest lõuendi piiridest välja ja muudetud kantavaks. See näitus kõneleb loo sellest, kuidas joonistustest sünnib kantav kunst, inspireerides meid nägema kunsti kõikjal enda ümber, mitte ainult lõuendil, vaid ka väljaspool traditsioonilisi pildiraame.

Alisa kunst algab illustratsioonist ja jõuab edasi kantavatele riideesemetele.

Alisa Vasina on Tartu maalikunstnik, kelle loomingule jäid lõuendi piirid liiga kitsaks ning praegu võib tema teoseid kohata peamiselt moekunsti näol. Kunstnik sündis Tartus 1992. aastal. Tema kunstiõpingud algasid aastal 2002 Tartu Lastekunstikoolis. Kümneaastase Alisa ees avanes maailm täis värve ja eneseväljenduse võimalusi. Sellest ajast peale on ta pühendunud loomingule. Kutseõppe sai Alisa Tartu Kunstikooli dekoraator-stilisti erialal aastatel 2008-2012. Seejärel omandas rakenduskõrghariduse 2016. aastal Tartu Kõrgemas Kunstikoolis maalingute osakonnas disaini suunal. Ta on Tartu Kunstnike Liidu liige alates 2019. aastast. Kunstimaailm on talle õpetanud julgust ja loovust, millest tulenevalt kasutab ta oma loomingus erksaid värve ja väljendusrikkaid motiive. Oma teekonnal jõudis ta järeldusele, et elu on kui lõuend, mida iga inimene täidab enda valitud värvidega, maalides isiklikku lugu.

Näituse ekspositsioonis saame näha raamitud illustratsioone, mis toimivad kunstniku tööprotsessi alguspunktina. Traditsioonilisele illustratsioonile järgneb digiprindi tekkimise protsess, mis võimaldab kunstil jõuda erinevatele pindadele ja materjalidele. Läbi erinevate etappide sünnib kantav kunstiteos, mis ärkab ellu rõivaste ja aksessuaaride näol. Kunstniku looming ei piirdu ainult galerii seintega, vaid saab osaks inimeste igapäevaelust – naha ligi, sõna otseses mõttes. Iga rõivatükk on eraldi kujundatud, tagades selle unikaalsuse ja erinevuse. Need on loodud silmapaistvatele isiksustele, kes hindavad värvide sära ja soovivad eristuda massist. Kunstnik ammutab inspiratsiooni linnadžungli stiilsetest isiksustest, kes inspireerivad teda looma julget ja väljendusrikast kantavat kunsti just nende jaoks.

Näituse keskmes on kunstniku armastus looduse vastu, mis on tema teine inspiratsiooni allikas. Kunstniku maalid ja tööprotsess on otseselt seotud looduse sümbolitega – nii loomade kui ka taimede omadega. Tema kujundused kannavad endas looduse ilu ja jõudu. Näituse maagia avab uksed kunstniku loomingulisse maailma, kus loodus ja linnadžungel kohtuvad harmoonilises kompositsioonis ning kus stiil muutub kunstiteoseks.

Lisainfo: alisavasina.ee

Maria Marmor „Wabi-sabi“

Maria Marmor (sünd. 2008) on noor vabakutseline kunstnik, kes on kasvanud ja elanud peamiselt Tartus. Joonistada meeldis Mariale juba lapsest peale, seega võisid vanemad talle anda paberi ja pliiatsi, kui sooviti paariks tunniks vaikust. Koroona ajal (2020) tegi ta algust digitaal- ja akrüülmaalimisega ning on sestsaadik sellega igal vabal minutil tegelenud. Maria ei ole käinud ega kavatse ka minna ühtegi kunstikooli, kuna usub, et see pärsiks tema loovust ning suruks ta raamidesse, mida ta soovib vältida nii kaua kui võimalik.

Maria Marmor „Vabaduse poolt vangistatud“

Südamest on Maria perfektsionist ning ka oma töödes kaldub ta detailse ja realistliku kujutuspildi poole, kuid soovist õppida ennast rohkem usaldama ja austama, on ta lubanud oma töödesse abstraktsust ja veidrust, mängides värvide ning tekstuuridega. Ta püüab töötada mõtteviisil, et inimese aju täidab tühjad lüngad iseenesest ning alati ei pea kunstik olema detailne, et pilt näeks vaatajale detailne välja. Sõltub, kui lähedalt või kaugelt töid vaadata.

Kõik tööd käsitlevad vähemal või rohkemal määral meid – inimesi – ja meie täiuslikku ebatäiuslikkust. Osad tööd on kas otseselt või kaudselt seotud lauludega, mida kunstnik on kuulanud teoseid tehes. Neid on võimalik ka näitusel kuulata, kui on kaasas seade, millega QR koode skaneerida ning kõrvaklapid, millega lugusid kuulata. Mariale meeldib mõelda oma digitaalmaalidest, kui headest ja lihtsatest tunnetest ning traditsioonilistest maalidest, kui pigem sügavamatest ja filosoofilisematest mõtetest. Näituse mõte on tuua mõttetööd nii inimese loogilisele vasakule ajupoolkerale kui ka loomingulisele paremale ajupoolkerale, lootuses muuta inimene tervikuks.

Vaata lisa Instagramis: @mar.draws.digitalart.and.stuff (digitaalkunst), @mikski_paints_and_stuff (traditsiooniline kunst). Kirjuta kunstnikule: maria.marmor9@gmail.com

Pilte näitusest ja avamisest