Jäta menüü vahele
Kogemuslugu: disainipraktika Redwallis

Blogi

Kogemuslugu: disainipraktika Redwallis

Redwallis praktika ajal päris kliendiprojekte tehes sain kogeda, mida disaineri amet tegelikult tähendab.

Iris Värsi

10.12.2020

Redwall on butiik-firma, mis tegeleb veebilehtede ning veebipõhiste infosüsteemide loomisega. Kogu Redwalli tööprotsess jaguneb peamiselt kolmeks: mõtlemine, loomine ja lahendamine ning praktikandina sain ma neis kõigis kaasa lüüa.

Praktikat saab Redwallis teha nii disaini, tarkvaraarenduse kui ka turunduse valdkonnas. Olles ise eelkõige huvitatud kasutajakogemuse disainist (UX design), veetsin ma 10 nädalat Redwallis kasutajakogemuse ja kasutajaliidese disainerina.

Redwalli tiim

Kui ma esimest korda Redwalli kontorisse ukse avasin, paitasid mu silmi suured valgusküllased aknad ning kunstitööd seintel. Mida aeg edasi, seda tuttavamaks said minu jaoks ka Redwalli helid – taustal mängiv prantsuse raadiojaam, laudade all tatsuvad jalad ning üle ruumi kostuv klaviatuuri-klõbin. Need helid kombineeritult aitasid mul alati kontorisse sisenedes laskuda sügavalt töösse.

Praktika jooksul olid minu peamised tugiisikud Helari, Kristel ja Silver. Tänu neile sain ma lubada endale tohutut arenguruumi. Redwallis töötavad inimesed on äärmiselt pädevad selles, mida nad teevad ning alati avatud küsimustele. Disainer Silveril on aastaid kogemusi disaini valdkonnas. Seega sai temast minu mentor – 10 nädala jooksul sain ma tema peale igas olukorras loota. Minu jaoks oli lohutav mõelda, et kui ma ise pusides ikkagi ei jõua soovitud tulemuseni, siis Silveri käest abi küsides saan ma tunduvalt kiiremini edasi liikuda ning areneda.

Tööülesanded praktika jooksul

Redwall on väike tiim ja rollid pole kivisse raiutud – kätt saab proovida blogi kirjutamises, sotsiaalmeedias, analüüsimises ning disainimises. Sain tegeleda väga paljude erinevate projektidega: Lennart Meri konverentsi veebilehe disainiga, ligipääsetavuse nõuete kaardistamise ja veebilehtede auditeerimisega, samuti väiksemate disainitöödega, nagu logo kavandid, blogipostituse kirjutamine ning Redwalli sotsiaalmeedia strateegia loomine. Järgnevalt jagan lähemalt oma kogemusi kolme suurema projekti kallal töötamisest.

Lennart Meri konverentsi veebidisain

Oma esimesel päeval Redwallis sukeldusingi koheselt Lennart Meri konverentsi veebidisaini projekti. Projekti jooksul tegelesime Silveriga analüüsiga, prototüüpimisega ja disainimisega. Kuna kasutasime disainimiseks Figma programmi, kus saavad mitu inimest samaaegselt dokumendi kallal töötada, siis oli Silveril hea ülevaade minu tegemistest ning ka vastupidi. Minu eesmärgiks praktika alguses oli arendada tehnilisi oskusi UX ja UI vallas ning selle projekti jooksul tegin ma suure hüppe oma eesmärgi suunas. Lennart Meri konverentsi projekt oli kindlasti mu kõige mahukam tööülesanne ning ka kõige meeldivam ja arendavam.

Figma kavandid ja prototüüp arvutimonitoridel

Ligipääsetavuse nõuete kaardistamine ja audit

Teine suur projekt, millega tegelesin, oli veebilehtede ja mobiilirakenduste ligipääsetavus. Nimelt oli minu ülesandeks kaardistada ligipääsetavuse nõuded ning koostada neist nimekiri, mida saaks kasutada töövahendina veebilehtede ja mobiilirakenduste analüüsimisel. Järgnevalt saingi ma auditeerida erinevaid veebilehti ning nende vastavust ligipääsetavuse nõuetele. Projekti tulemusena valmis sel teemal ka blogipostitus.

Redwalli sotsiaalmeedia strateegia loomine

Helari ja Kristel usaldasid mulle Redwalli sotsiaalmeedia strateegia loomise, mille kallal sain täitsa iseseisvalt töötada. Selle projekti käigus kasutasin erinevaid sotsiaalmeedia analüütika programme ning toetusin lahenduste loomisel andmete analüüsimisele. Silmiavardav oli, kui palju potentsiaali on sotsiaalmeedia-turunduses.

Minu eesmärgiks oli leida Redwalli hääl ning kuvada Redwalli sotsiaalmeedia platvormidel tunduvalt aktiivsemana. Lisaks sain ma luua erinevaid lahendusi, mis annavad parema ülevaate Redwalli sotsiaalmeedia platvormidel toimuva üle ning muudavad Redwalli enda jaoks sotsiaalmeedias postitamise mugavamaks.

Mida ma õppisin?

  1. Kohanemine
    Kohanemine ei ole alati just kõige kergem, kuid väga vajalik oskus. Projektides tuleb alati muudatusi sisse – olukord muutub, ideed muutuvad, kliendi mõtted muutuvad. Ning kui arvad, et oled lõpuks midagi valmis saanud, siis tuleb uus tagasiside, mis toob endaga kaasa järgmise iteratsiooni. Kohanemine on üks keeruline, kuid vajalik oskus. Seepärast ei tasu oma ideedesse olla just väga kiindunud. Praktika lõpupoole pidin ma ka kohanema kodukontoris töötamisega, mis oli oluliselt keerulisem, kui see algselt mulle tundus.
  2. Oskus lasta oma ideedest lahti
    Kohanemisest kasvas välja ka teine õpetlik oskus: lasta oma ideedest lahti. Igal inimesel on mitmeid erinevaid ideid, kuidas kindlat olukorda lahendada ning mõnikord läks minu idee käiku, kuid mõnikord mitte. Õppisin, et ei tohiks seostada enda identiteeti oma ideedega. Hakkasin suhtuma ideedesse nagu need poleks tegelikult minu omad, vaid on laenatud mõtted, mida lauale lennutada. Lõpuks pole vahet, kelle idee käiku läheb, vaid see, et tulemus oleks võimalikult hästi toimiv.
  3. Blokkidest ülesaamine
    Iga päev ei saagi olla parim päev – mõnel päeval polnud ma välja puhanud või olin liiga kaua ühe asja kallal töötanud ning töö lihtsalt ei sujunud. Sellistel hetkedel tegelikult piisab pausist või kellegagi rääkimisest, et näha olukorda uues valguses. Praktika jooksul õppisin, millal lihtsalt välja magada ja uuesti proovida ning millal minna jalutuskäigule või kellegagi rääkida, et leida uus vaatenurk olukorrale.

Kokkuvõtlikult öeldes oli disainipraktika Redwallis tohutult arendav nii disainerina kui ka inimesena. 10 nädala jooksul sain ma palju kohustusi enda õlul kanda. See, et mulle usaldati reaalsed projektid, kus minu tööl oli mingisugune väärtus, andis mulle palju enesekindlust. Õppisin oma ideid jagama, abi küsima ning kasutajasõbralikumat disaini tegema. Olen väga tänulik, et sain koostööd teha Redwalli tiimi ning klientidega.

Tahad teha karjääri veebilehtede planeerimise, disaini või arenduse vallas?

Tule ja saa väärt kogemusi Redwallis reaalseid asju tehes!

👋 Kirjuta meile job@redwall.ee.

Räägi mõne lausega, kes sa oled ja miks just meile tahaksid tulla?

Lisa ka CV. Disaineritelt ja arendajatelt ootame lisaks linki oma portfoliole või tehtud töödele.