Jäta menüü vahele
Ilmar Kruusamäe näitus Redwalli kontoris

Kontorigalerii

Ilmar Kruusamäe näitus Redwalli kontoris

Tuntud ja tunnustatud kunstnik Ilmar Kruusamäe avab Redwalli kontorigaleriis oma aktimaalide näituse "N-aine" 30. augustil kell 17.

Silver Sikk

22.08.2019

Ilmar Kruusamäe tegutseb vabakutselise kunstnikuna juba alates 1980. aastast ja on isepäise Kursi koolkonna üks asutajaid. Kõrgelt hinnatud on ta fotorealistlikud tööd, mida vürtsitavad sümbolistlikud vihjed ja riukalikud pealkirjad. Hilisemast perioodist on tuntud suuremõõtmelised ja ülidetailsed portreed nii tuntud kui vähemtuntud inimestest.

Aktimaal kui pingevaba vaheldus

Ilmar Kruusamäe aktimaal

Redwalli kontorigalerii näitusel “N-aine” näeb aktimaale, mis on Kruusamäe enda sõnul fotorealismile ja portreedele hea vaheldus. Kui portreedes tuleb olla täpne, siis akti maalimine, nii nagu Kruusamäe seda teeb, on mõnusalt vaba ja meenutab pisut maastiku maalimist. Detailitäpsus pole esmane, äratuntavus pigem segab. Seepärast on näod aktidel kas kaadrist väljas või maalitud üldistatult, nii et maalid lähenevad abstraktsele meelelisusele. Konkreetse ajalise hetke jäädvustus on oluline modellile, vähem kunstnikule ja publikule üldse mitte. Maalimislaad ja poosid on ajatult klassikaliselt, lihtsad ja anonüümsed. Pliiatsiga ettejoonistamist pole, maalimine toimub aastate jooksul lihvitud oskuste ja muretu emotsiooni pealt. Seepärast on kunstnikule oluline ka vestlus modelliga, inimlik kontakt, meeldiv õhkkond.

Aktimaaliga tegeleb Kruusamäe 90ndate algusest ja sellega seoses üks humoorikas seik: tolle aja uued ärimehed ei tahtnud enam kingituseks ostetavatel aktimaalidel näha klassikalisi nö puhmaid… Võib öelda, et nii nagu uus aeg lõi kipsplaadi ühetasase anonüümsusega üle kõik eelmiste aastakümnete kirjud kihistised, hakati ka kehamoes hindama puhtaid pindu ja konkreetseid lõikeid.

See ilmestab hästi, et isegi nii klassikaline žanr nagu akt kannab endas alati oma aja väärtushinnanguid. Tulgem ja vaadakem ise, kui ajatu või ajalik on Kruusamäe vaatenurk aktimaalile!

Kuhu tulla?

Näituse “N-aine” avamine 30. augustil kell 17 Redwalli kontoris Aparaaditehase Kastani tn poolses osas II korrusel. Vt sissepääsu Google’i kaardil. Samal ajal toimub palju põnevat kogu Aparaaditehases, sest toimumas on Aparaaditehase festival.

Näitus jääb kõigile avatuks kogu sügishooajaks.

Ilmar Kruusamäe koduleht

Üritus Facebookis