ELis on ligipääsetavus seadusandluse tasemel kohustuslik avaliku sektori veebilehtedele ja rakendustele. Kehtib üleeuroopaline direktiiv (EL 2016/2102), mis põhineb rahvusvahelisel standardil WCAG ehk Web Content Accessibility Guidelines. WCAG on loodud spetsiaalselt veebilehtedelele ja mobiilirakendustele. Erasektori veebilehed ja mobiilirakendused peavad olema ligipääsetavad, kuid ei pea vastama just WCAG standardile.

WCAG edukriteeriumitele vastavuse tagamine on üks peamiseid viise, kuidas avaliku info või teenuse pakkujana on võimalik tagada info kättesaadavus ja teenuse kasutamine võimalikult suurele osale kasutajaskonnast. See ei pea tingimata tähendama põhjalikku veebilehe ümberehitamist, vaid enamasti piisab mõnest muudatusest veebilehe kujunduses, parandusest tehnilises lahenduses ning mõne lihtsa tingimuse järgimisest sisuhalduses.

Milleks?

Ligipääsetavad veebilehed ja rakendused arvestavad kasutajate erivajaduste, kasutussituatsioonide ja tehniliste piirangutega. Ligipääs infole, teenustele ja toodetele on võrdõiguslikus ühiskonnas iseenesestmõistetav. Ligipääsetavus on oluline ka nö normaalsete ja tervete jaoks. Tekst peab ju ikka olema taustast eristuv ja loetav ka hea nägemisega inimesele. Et teema puudutab paljusid, siis on ligipääsetavus ka äriline võimalus. Paljudel inimestel puudub praegu võimalus viletsalt teostatud veebilehtede kaudu tooteid-teenuseid tarbida. Tehes oma veebilehe ligipääsetavamaks saad väga tõenäoliselt ka külastajaid juurde.

Kellele?

  • Ligipääsetavuse nõuete täitmine veebilehel on kohustuslik:
    • riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutustele;
    • avalik-õiguslikele juriidilistele isikutele;
    • muudele isikutele, kes täidavad seaduse, haldusakti või lepingu alusel avalikke ülesandeid, sh ostutavad avalikke teenuseid.
  • Veebilehtede omanikele, kes peavad oluliseks, et nende veebileht oleks kättesaadav ja lihtsasti kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Teenuse sisu

Ligipääsetavuse auditiga kaardistame veebi ligipääsetavuse hetkeolukorra. Auditeerimiseks kasutame nii automaatseid testimisvahendeid kui ka kogenud spetsialisti vaatlust.

Töö tulemuseks on auditi dokument konkreetsete tööülesannetega, mille põhjal on võimalik anda hinnang veebilehe WCAG 2.1 AA-taseme standarditele vastavusse viimiseks. Auditi dokument sobib vastavate tööde teostaja leidmiseks läbi viidava (riigi)hanke sisendiks.

Kuidas alustada?

Kirjuta meile 👋 See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või helista 776 9222: lepime kokku kohtumise, et tutvuda, üheskoos kaasa mõelda ja arutada, kuidas oma teenustega abiks saame olla.